بلاگ

استان های ممنوعه برای سفر نوروزی در زمان شیوع ویروس کرونا

به رسم هر سال، سفر کردن یکی از آیین های جدا نشدنی نوروز به شمار می رفت و مسافران برای سفرهای نوروزی خود تصمیم گرفته بودند به شهرهای مختلف ایران سفر کنند که با شیوع ویروس کرونا تمام مراکز اقامتی و گردشگری در چندین استان تعطیل شد و سرانجام هیئت دولت، شهرهایی را به عنوان شهرهای ممنوعه سفر اعلام کرد که در زمان نوروز این استان ها پذیرای مسافران نخواهند بود تا از انتقال هرچه بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کند. در این مقاله لیست این شهرها را خواهید خواند و در مورد راهکارهای بهداشتی و امنیتی در این ایام، توصیه هایی ارائه کرده ایم.

شیوع کرونا

مازندران

اولین شهری که درهای خود را به روی مهمانان نوروزی بسته است، مازندران است. پس از ابتلای تعداد زیادی از افراد و کادر درمانی در شهر بابل و آمل، ورودی جاده های این استان به روی مسافران بسته شد تا بتوانند شیوع ویروس کرونا را کنترل کنند. از همین رو تمام محورهای ورودی استان مازندران که شامل محور هراز، کندوان، فیروزکوه، گلوگاه، کیاسر، رامسر و همچنین آزادراه تهران-شمال است، تا اطلاع بعدی مسدود شده است. استانداری مازندران اعلام کرد که تنها خودروهایی که پلاک بومی این استان را دارند و خودروهایی که حامل سوخت و موادغذایی هستند، می توانند به این استان تردد کنند.

گیلان

بر اساس گزارشاتی که وزارت بهداشت اعلام کرده است، استان گیلان بعد از قم، در صدر مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. از همین رو استانداری استان گیلان برای کنترل شیوع ویروس کرونا ، از روز ۱۶ اسفند تصمیم گرفت ورودی های استان را ببندد. بر همین اساس تنها خودروهایی که مواد سوختی و غذایی و امدادی هستند، می توانند به این استان سفر کنند و تا اطلاع ثانوی از تردد خودروهای دیگر برای کنترل هرچه بیشتر شیوع ویروس کرونا ، جلوگیری خواهد شد.

گلستان

هموطنان ما در استان گلستان هم به این بیماری دچار شده اند و در حال حاضر استان گلستان با ۱۰۴ نفر مبتلا، در رده نهم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. از همین استانداری گلستان تصمیم گرفته است برای مهار شیوع ویروس کرونا در این استان، جاده های ورودی را به روی مهمانان نوروزی ببندد. بر همین اساس معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان، اعلام کرد که از ورود خودروهای با پلاک غیربومی به این استان‌ جلوگیری خواهد شد. این تصمیم در جهت مهار ویروس کرونا گرفته شد و از هموطنان عزیز درخواست شد با همکاری خود، در این روزهای سخت، در کنار مسئولین استان گلستان باشند و این استان را به عنوان مقصد سفر انتخاب نکنند.

لرستان

یکی دیگر از استان های ممنوعه سفر در هنگام نوروز، استان لرستان است که فرمانداری این استان اعلام کرد با توجه به شیوع کرونا و افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری، به هیچ وجه پذیرای مسافران نوروزی نخواهیم بود و ارگان های مرتبط هم پذیرش نخواهند داشت.

کرمانشاه

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه اعلام کرده است که در ایام نوروز ۹۹ تمام اماکن و آثار دیدنی و جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه، تعطیل خواهند بود و با توجه به شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در کشور، این استان پذیرای مسافران نوروزی نخواهد بود. همچنین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، تمام کمپ های اقامتی مهمانان نوروزی در کرمانشاه تعطیل خواهد بود و مهمانسراها، هتل ها و مسافرخانه ها، اجازه ارائه خدمات به گردشگران نخواهند داشت.

ایلام

با توجه به آمار ۱۳ نفری مبتلایان به این بیماری، استانداری ایلام اعلام کرده است که برای پیشگیری، کنترل و مقابله با شیوع ویروس کرونا ، پذیرش و اسکان مسافران نوروزی در کمپ ها، مدارس، ورزشگاه ها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، هتل ها و… ممنوع است و از ورود مسافران به این استان، جلوگیری خواهد شد.

هرمزگان

تا کنون تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هرمزگان به ۲۱۸ نفر رسیده است و چون با نرخ صعودی مواجه شده است، استانداری هرمزگان تصمیم گرفته است برای پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا ، تا اطلاع ثانوی هیچ گردشگری را در استان هرمزگان نپذیرد تا دامنه آلودگی در این استان کاهش پیدا کند.

اصفهان

با توجه به افزایش تعداد مبتلایان در آران و بیدگل و کاشان و همچنین افزایش تعداد فوتی ها در اثر ابتلا به این بیماری، استانداری اصفهان تصمیم گرفته است با تعطیلی مهمانسراها و ادارات، از ورود مهمانان به این استان جلوگیری کند و بر همین اساس افراد غیر بومی که به دلایل غیر ضروری به استان اصفهان سفر کرده اند، اجازه ورود نخواهند داشت.

خراسان رضوی

استانداری خراسان رضوی در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته است اعلامیه ای صادر کند که در آن گفته شده پذیرای مسافران نوروزی نخواهد بود. این استانداری اعلام کرد از ۱۶ اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی، هیچ گونه سرویس دهی در مراکز اسکان موقت مانند مدارس وکمپ ها صورت نخواهد پذیرفت. بر همین اساس مناطقی مانند گناباد و طرقبه و شاندیز هم تا زمان کاهش شیوع ویروس کرونا ، از پذیرش مسافران معذور هستند و هیچ گونه خدمات رفاهی و اقامتی در اختیار مسافران قرار نمی دهند.

قم

با توجه به این که نقطه آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور بود، مسئولان این استان تاکید کردند که به هیچ عنوان مردم به این استان سفر نکنند و از روز ۱۶ اسفند از ورود و توقف گردشگران و مسافران به مناطق مختلف این استان، جلوگیری خواهد شد. مناطق توریستی این استان هم پذیرای مسافران نخواهد بود. همچنین فرماندار قم تاکید کرد برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این استان، مردم از سفرهای درون استانی هم خودداری کنند.

فارس

با این که استان فارس شرایط بهتری نسبت به سایر استان ها در هنگام شیوع ویروس کرونا دارد، اما تاکید شده که برای حفظ سلامت و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ، مسافران از انجام سفرهای نوروزی به این استان پرهیز کنند. بر همین اساس، تمام اماکن گردشگری، تاریخی و اقامتی استان فارس تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

یزد

استانداری یزد هم طی اعلامیه ای بیان کردند که مردم به هیچ عنوان یزد را به عنوان مقصد سفر انتخاب نکنند چون هیچ اقامتگاه و هتل و مهمانپذیری، حق پذیرش مسافر در این استان ندارد. با توجه به وضعیت بحرانی که این استان در زمان شیوع ویروس کرونا دارد، تمامی اماکن تاریخی، موزه ها و کمپ های گردشگری، تعطیل هستند و به پلیس راه هم دستور داده شده که اقدامات لازم در ورودی این استان انجام شود. همچنین به شهروندان یزدی هم هشدار داده شده است که از سفرهای درون استانی به ییلاق های این استان، پرهیز کنند.

اردبیل

از ۱۶ اسفندماه مقامات استان اردبیل هم تصمیم گرفتند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش مسافران جلوگیری کنند و تنها خودروها و کامیون هایی که حامل مواد سوختی و فاسد شدنی هستند، اجازه تردد به این استان را دارند. مراکز اقامتی، خدماتی و رفاهی فرهنگیان و سوئیت آپارتمان ها، آبگرم های معدنی و تاسیسات گردشگری منطقه هم تعطیل خواهد بود.

کهگیلویه و بویراحمد

استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم با وجود ۶ مبتلا به بیماری کرونا تصمیم گرفت تمامی جاده های ورودی این استان را تا اطلاع ثانوی بسته اعلام کند و بر همین اساس تمامی اماکن عمومی، رستوران ها، مکان های تفریحی و گردشگری از ۲۶ اسفند تا پایان تعطیلات نوروزی تعطیل خواهند بود.

جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان های دیگر

جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در استان های دیگر

نوروز امسال کردستان، قزوین، زنجان، کرمان، سمنان، بندر گناوه، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد ماکو و سیستان و بلوچستان از دیگر نقاطی هستند که پذیرای گردشگران و مهمانان نخواهند بود. بنابراین برای حفظ سلامت خود و کاهش انتقال بیماری کرونا، لازم است که نوروز ۹۹ را متفاوت تر از سال های گذشته سپری کنید و با شست و شوی مداوم دست ها با آب گرم و صابون به مدت ۲۰ ثانیه یا ضد عفونی کردن دست ها از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنید.

حتما توجه کنید که در مناطق پر تردد، از دستکش و ماسک استفاده کنید و در صورتی که علائم بیماری را در فردی مشاهده کردید، فاصله دو متری خود را با آن شخص حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا