هومسا

برترین مکان های دیدنی در جزیره قشم

مکان های دیدنی جزیره قشم

یکی از زیباترین جزیره‌های خلیج فارس، جزیره قشم است که به عنوان بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان شناخته می‌شود. پوشش گیاهی، پوشش حیوانی، دشت‌ها، دره‌ها و سواحل زیبا ویژگی‌های جزیره قشم است که باعث تمایز آن از سایر جزیره‌های خلیج فارس می‌شود. جزیره قشم مکان های دیدنی زیادی دارد. جنگل‌های حرا، جزایر ناز، دره ستارگان، تنگه چاه کوه، بزرگترین غار نمکی جهان، دره تندیس‌ها و ساحل شیب دراز (محل تخم گذاری لاکپشت‌های پوزه دراز) شامل این مکان های دیدنی هستند. پیشنهاد می‌شود برای این که در قشم هم به مراکز خرید بروید و هم طبیعت آن را ببینید، روز اول را به بازدید از جنگل‌های حرا، بندر لافت اختصاص دهید و روز دوم را به دره ستارگان، غارهای خربس و جزایر ناز بروید.

جنگل های حرا

یکی از مکان های دیدنی در قشم جنگل های حرا است. این جنگل دارای درختانی در اندازه‌های ۳ تا ۶ متر است که شاخ و برگ‌های آن سبز روشن است. جنگل حرا یکی از جاذبه‌های جالب قشم است که هنگام مد، به زیر آب می‌روند و هنگام جزر از آب سربرمی آورند. خاصیت تصفیه‌ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، باعث می‌شود تا بخش شیرین آب دریا توسط این درختان جذب شود و نمک آن را دفع می‌کنند. در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بندر خمیر، جنگل حرا وجود دارد که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط زیستی، مکانی امن برای پرندگان مهاجر مانند حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکایی و… است.

بندر لافت

چیزی که در بندر لافت توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، سبک معماری خانه‌های روستاست بارزترین ویژگی معماری این روستا، بادگیرهای فراوان آن در اندازه‌های مختلف است. بناهای روستا خیلی نزدیک به هم ساخته شده‌اند و کوچه‌های آن نیز بسیار تنگ و باریک هستند. بادگیرهای خانه‌ها در میان نخلستان‌ها و باغ‌ها قرار گرفته اند و زیبایی این روستا را دوچندان کرده اند.

دره ستارگان

شاید معروف ترین مکان دیدنی جزیره قشم همین دره باشد. دره ستارگان یک پدیده طبیعی ست که زیبایی‌های زیادی دارد. بومیان قشم اعتقاد دارند این دره در اثر افتادن ستارگان به زمین به این شکل درآمده است. حتی اعتمقاد دارند که در این منطقه جن‌ها و ارواح سرگردان وجود دارند و در طول شب در این منطقه در حال رفت و آمدند. شکل خاص این ستون‌ها باعث می‌شود تا هنگامی که باد در این منطقه می‌وزد، صداهای ترسناکی به گوش برسد که شای به همین دلیل بومیان اصرار بر وجود جن و روح در این منطقه دارند.

دره ستارگان از فرسایش خاک، ماسه و سنگ در این منطقه به وجود آمده است و مطابق گزارش‌هایی که به دست رسیده است، این جاذبه دیدنی به دوره‌ی سنوزوئیک برمی‌گردد. دره‌ی ستارگان در نزدیکی خلیج فارس قرار دارد و بیش از ۲ میلیون سال قدمت دارد و چیزی که امروزه شاهدش هستیم، با تغییرات طبیعت در طول این سال‌ها به وجود امده است.

غار خربس

این غار در پانزده کیلومتری شهر قشم در روستای خربس قرار گرفته است. در دل ارتفاعات روستای خربس، معماری‌های صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی از محققان، محل عبادت پیروان مهرپرستی و پرستش‌گاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌ است.

جزایر ناز

جزایر ناز قشم شامل دو جزیره است که در فاصله یک کیلومتری از ساحل قرار گرفته اند و به عنوان یکی از زیباترین مکان های دیدنی جزیره قشم شناخته می شود. این مجموعه هنگام جزر آب به ساحل متصل می‌شود و هنگام مد از آن جدا می‌شود. جزایر ناز تفریحات دیگری مانند شترسواری، پاراگلایدر، جت اسکی، قایق سواری و… دارد که می‌توانید از بودن در آن جا لذت ببرید. همچنین می‌توانید در ساحل با پای برهنه قدم بزنید. فاصله بین جزر و مد دریا در حدود ۶ ساعت است. ۳ ساعت بعد از جزر می‌توانید بروید و یک ساعت بعد از مد برگردید و در کل ۴ ساعت وقت دارید که کنار ساحل باشید.

برای رزرو اقامتگاه در کمترین زمان در جزیره زیبای قشم اینجا کلیک کنید.

خروج از نسخه موبایل