اخبار

رونمایی از مسیر گردشگری جدید در بافت جهانی یزد

آیین رونمایی از مسیر گردشگری فرهنگ و هنر شهر میراث جهانی یزد در محوطه میدان تاریخی خان یزد برگزار شد.

به‌گزارش هومسا،روز گذشته دوم خردادماه مصادف با ششمین روز از هفته میراث‌فرهنگی که به نام پایگاه‌های تاریخی، اهداف ملی، ابعاد جهانی نام‌گذاری شده است،آیین رونمایی از مسیر گردشگری فرهنگ و هنر شهر میراث جهانی یزد در محوطه میدان تاریخی خان یزد از سوی پایگاه میراث‌فرهنگی شهر تاریخی یزد با حضور جمعی از مسئولان استان، اساتید دانشکده هنر و معماری، فعالان حوزه میراث فرهنگی و دانشجویان برگزار شد.

احمد آخوندی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد در این مراسم اظهار کرد:تنوع‌بخشی به برنامه‌های گردشگری استان تأثیر بسزایی در ماندگاری مسافران و گردشگران در یزد خواهد داشت و این مهم از طریق ایجاد مسیرهای گردشگری جدید ممکن خواهد شد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان یزد بابیان این‌که هم‌اکنون سه محور گردشگری بافت تاریخی، محور گردشگری آب، محور گردشگری فرهنگ و رسوم زرتشتیان در بافت تاریخی یزد فعال است، افزود:علاوه بر محور گردشگری فرهنگ و هنر که هم‌اکنون شاهد افتتاح آن هستیم، محور گردشگری ادبی شهر میراث جهانی یزد در حال آماده‌سازی است و ایجاد محورهای گردشگری باغ دولت‌آباد تا چارسوق و محور امیر چخماق تا مارکار نیز مصوب و در حال آماده‌سازی است.

آخوندی خاطرنشان کرد:قطعاً ایجاد محور گردشگری نیازمند یکسری فعالیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که امیدواریم در بخش نرم‌افزاری شامل تولید محتوی و بیان روایت‌ها و داستان‌های عناصر تاریخی محورهای گردشگری حضور و فعالیت مستمر ذی‌نفعان را شاهد باشیم.

وی از تدارک راهنمای صوتی قابل دریافت از طریق کیو.آر. کد برای برخی از بناهای تاریخی این بافت جهانی خبر داد و گفت:امیدواریم این روش در مورد سایر بناهای تاریخی شهر نیز تهیه و در اختیار گردشگران قرار گیرد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان یزد در همین راستا از رایزنی با برخی از متولیان اماکن تاریخی شهر یزد برای برگزاری شب‌های فرهنگی با موضوع روایت داستان‌های محلات تاریخی شهر خبر داد.

محسن عباسی هرفته مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد:در حالی‌که برخی تمرکز توسعه در برخی مناطق بافت تاریخی شهر را فرصت می‌بینند ولی درعین‌حال این موضوع می‌تواند منجر به بروز آسیب‌هایی مخرب مانند حجم بالای کاربری‌های گردشگری و غیر مرتبط با زندگی در برخی مناطق مانند محلات مرکزی بافت تاریخی شهر شود و آسیب‌های اجتماعی و کالبدی را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد یکی از روش‌های برون‌رفت از این مشکل را توسعه گردشگری در دیگر مناطق بافت تاریخی از طریق افزایش مسیرها و محورهای گردشگری عنوان کرد و گفت:در همین راستا نیز تاکنون چند محور گردشگری تعریف‌شده و امروز شاهد محور گردشگری جدیدی با عنوان مسیر گردشگری فرهنگ و هنر در این شهر تاریخی هستیم.

عباسی بابیان این‌که در تعریف محورهای گردشگری بر مزیت‌های نسبی همان منطقه تأکیدداریم،از جمله مزیت‌های این مسیر گردشگری جدید را واقع‌شدن فضاها و اماکنی مانند گنجینه هنر (بانک شاهی یزد به‌عنوان اولین بانک استان)، دانشکده هنر و معماری (به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین دانشکده‌های هنر و معماری در دنیا)، مجموعه ریحانه الرسول، سینما سهیل (تنها بنای خشتی چهار طبقه در یزد)، سرای فرهنگی و آب‌انبار رسولیان و بازارها و بازارچه‌ها و سایر خرده‌فرهنگ‌های این مسیر عنوان کرد.

وی با تأکید بر این‌که باید برای افزایش فزاینده گردشگر در استان زمینه‌سازی کنیم، ابراز امیدواری کرد که نقش‌آفرینان اصلی این مسیر گردشگری در رونق هر چه بیشتر آن کوشا باشند و با معرفی بناهای ناشناخته فرهنگی در این مسیر بر غلظت و جذابیت آن بیفزایند.

انتهای خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا