ایران‌ را بگردیمجاهای دیدنیقشم

زیباترین جاهای دیدنی جزیره قشم که حتما باید ببینید

یکی از زیباترین جزیره هایی که در ایران میتوانید پیدا کنید، جزیره قشم است. جزیره قشم در استان هرمزگان قرار گرفته است و به دلیل طبیعت فوق العاده ای که دارد، به یکی از قطب های گردشگری در ایران تبدیل شده است. طبیعت قشم به عنوان عجایب هفتگانه معروف شده است و جایی است که جاهای دیدنی کم ندارد. جاهای دیدنی قشم از هم فاصله زیادی دارند و به همین دلیل ممکن است نتوانید تمام دیدنیهای قشم را یک جا ببینید. در این مقاله سعی کرده ایم جاهای دیدنی قشم با عکس و آدرس معرفی کنیم تا برای رفتن به هر کدام از آن ها بهتر تصمیم بگیرید. علاوه بر این جاهای دیدنی درگهان که نزدیک به جزیره قشم واقع شده است را معرفی می کنیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دره ستارگان

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی جزیره قشم همین دره است که یک جاذبه طبیعی با زیبایی های فراوان است. بومیانی که در جزیره قشم زندگی می کنند، اعتقاد دارند این دره در اثر افتادن ستارگان به زمین به این شکل درآمده است. حتی فکر می کنند که در این منطقه جن ها و ارواح سرگردان وجود دارند که در طول شبانه روز در این دره در حال رفت و آمدند. ستون هایی که در این دره وجود دارد به شکل خاصی هستند که زمانی که باد می وزد، باعث صداهای ترسناک می شود. دلیل اعتقاد بومیان به جن و روح هم شاید همین باشد.

دره ستارگان از جاهای دیدنی قشم

دره ستارگان به خاطر فرسایش خاک، ماسه و سنگ در این منطقه به وجود آمده است و بر اساس تخمین باستان شناسان، قدمت شان به دوره سنوزوئیک برمی‌گردد. این دره زیبا که از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم یاد می شود، در نزدیکی خلیج فارس قرار گرفته است و برای رفتن به آن جا باید ساحل جنوبی قشم را طی کنید. قدمت این جزیره به ۲ میلیون سال پیش برمی گردد و همین شکل عجیب و غریبش، آن را به یکی از بهترین مکان های دیدنی قشم تبدیل کرده است. اگر به قشم رفتید و فرصت زیادی برای دیدن همه جا های دیدنی قشم ندارید، دره ستارگان را از دست ندهید.

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی جزیره قشم همین دره است که یک جاذبه طبیعی با زیبایی های فراوان است. دره ستارگان به خاطر فرسایش خاک، ماسه و سنگ در این منطقه به وجود آمده است و بر اساس تخمین باستان شناسان، قدمت شان به دوره سنوزوئیک برمی‌گردد.

بندر لافت

یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم برای دیدن غروب خورشید، بندر لافت است. بندر لافت به خاطر خانه های سنتی و روستایی ای که در آن وجود دارد، معروف است. این بندر زیبا که زمانی مرکز جزیره قشم شناخته می شد، در شمال غربی قشم قرار گرفته است. چیزی که بندر لافت را از سایر بندرهای ایران جدا کرده است، بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه های باریک، خانه هایی که میان درختان سبز گرمسیری قرار دارند، است و توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. بادگیرهای خانه‌ها در میان نخلستان‌ها و باغ‌ها قرار گرفته اند و زیبایی این روستا را دوچندان کرده اند. اگر به معماری خانه هایی که در لافت وجود دارد، نگاه کنید، می‌توانید معماری مناطق کویری، خلیجی و اسلامی را ببینید که به دلیل داشتن زیبایی های خاص، در تاریخ ماندگار شده اند.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم برای دیدن غروب خورشید، بندر لافت است. بندر لافت به خاطر خانه های سنتی و روستایی ای که در آن وجود دارد، معروف است.

بندر لافت

 جنگل های حرا

یکی از جاهای دیدنی در قشم جنگل های حرا است. این جنگل دارای درختانی در اندازه های ۳ تا ۶ متر است که شاخ و برگ های آن سبز روشن است. قشم جاهای دیدنی زیادی دارد که جنگل حرا در این میان به عنوان یکی از جاذبه های جالب قشم شناخته می شود که هنگام مد، به زیر آب می‌رود و هنگام جزر سر از آب درمی آورد. خاصیت تصفیه ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، باعث می‌شود تا بخش شیرین آب دریا توسط این درختان جذب شود و نمک آن را دفع می‌کنند.

جنگل حرا

تنوع زیستی بالایی در جنگل حرا وجود دارد و به دلیل مساعد بودن شرایط زیستی، مکانی امن برای پرندگان مهاجر مثل حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکایی و… می باشد. در کتاب ها نوشته شده که جنگل های حرا در واقع شامل درختان مانگروی زیادی است که توسط یک ایرانی از هند به قشم آورده شده است.

جنگل های حرا در شمال جزیره قشم قرار دارند و عمری بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون ساله دارند. عمق آب منطقه ای که این جنگل در آن قرار دارد، بیشتر  از یک تا یک و نیم متر نیست و همین موضوع باعث فروکش کردن آب دریا برای مدت زمان ۶ تا ۷ ساعت می شود.

یکی از جاهای دیدنی در قشم جنگل های حرا است. این جنگل دارای درختانی در اندازه های ۳ تا ۶ متر است که شاخ و برگ های آن سبز روشن است.

تنگه چاهکوه

یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم تنگه چاهکوه است که در فاصله ۷۰ کیلومتری جزیره قشم و نزدیکی روستای چاهوی شرقی، قرار گرفته است. برخی اعتقاد دارند اگر به این منطقه وارد شوید، وارد یک دنیای رازآلود شده اید. این تنگه یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم در عید نوروز است که البته شرایط خاصی هم دارد. این تنگه در دل کوهی سنگی واقع شده است که اگر پا در آن بگذارید، با یک فضای عریض و دیواره های بلند مواجه خواهید شد. البته فقط در سمت شمالی دره به این شکل است و اگر به سمت جنوب دره بروید، از عرض راه کم می‌شود. این تنگه چاه های زیاد اما کم عمقی دارد که از آن برای ذخیره و هدایت آب باران استفاده می شود.

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یک دره به عمق ۱۰۰ متر است که به دلیل فرسایش سنگ های رسوبی در دل کوه به وجود آمده است. چیزی که این تنگه را خاص کرده است، وجود حفره‌ها و دالان های عجیب است. در برخی از قسمت های این تنگه راه رفتن دشوار است و بهتر است همراه تان سالمند یا کودک نبرید.

یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم تنگه چاهکوه است که در فاصله ۷۰ کیلومتری جزیره قشم و نزدیکی روستای چاهوی شرقی، قرار گرفته است. برخی اعتقاد دارند اگر به این منطقه وارد شوید، وارد یک دنیای رازآلود شده اید.

سد و روستای گوران

یکی از جالب ترین جاهای دیدنی و تفریحی قشم که در فاصله ۸۰ کیلومتری این جزیره قرار گرفته است، سد و روستای گوران است. قسمت جالب آن این است که هر قسمتش به یک دوره تاریخی برمی گردد. ساخت آن به دوره هخامنشیان برمی گردد و در دوره ساسانیان تاج آن ساخته شد. خود سد هم در دوره پهلوی ساخته شد و همین موضوع باعث می شود سفری در تاریخ داشته باشید. نام گوران از گبران گرفته شده است و دلیل آن هم این است که در گذشته این مکان محلی بوده که بیشتر قایق ها، لنج های ماهیگیری، لنج های باری و مسافربری ساخته می شدند.

 

سد و روستای گوران قشم

روستای گوران به عنوان موزه مردم شناسی زنده شناخته می شود چون از طریق آن میتوان سبک زندگی مردم روستا، نوع شغل، فعالیت ها و… را فهمید.

یکی از جالب ترین جاهای دیدنی و تفریحی قشم که در فاصله ۸۰ کیلومتری این جزیره قرار گرفته است، سد و روستای گوران است. قسمت جالب آن این است که هر قسمتش به یک دوره تاریخی برمی گردد.

درگهان

یکی از مناطق دیدنی در نزدیکی قشم ، درگهان است که در فاصله ۲۰ کیلومتری قشم قرار گرفته است. بعد از شهر قشم، مهم ترین شهر جزیره و قطب عمده فروشی پوشاک،کیف و کفش جنوب کشور محسوب می گردد. جاهای دیدنی درگهان و قشم زیادند و بازار قدیم درگهان به عنوان یکی از جاهای دیدنی آن به شمار می رود. بازار نخل به عنوان زیباتری بازار و از جاهای دیدنی قشم و درگهان به شمار می رود. تمام درب ها و سقف های این بازار از چوب پوشیده شده است که در کنار بادگیرهای آن، به عنوان یکی از نمادهای معماری جنوب به شمار می رود.

درگهان بعد از شهر قشم، مهم ترین شهر جزیره و قطب عمده فروشی پوشاک،کیف و کفش جنوب کشور محسوب می گردد.

درگهان

دره تندیس ها

دره تندیس ها را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم در زمستان برشمرد که در نزدیکی بام قشم قرار گرفته است. این دره به خاطر تندیس های بزرگی که دارد، معروف است و شبیه به دره ستارگان است اما از نظر وسعتی از آن بزرگ تر است. بزرگی تندیس هایی که در این منطقه وجود دارد، آدم را خیره می کند. در زمان های قدیم در این محل که در حال حاضر یک دشت خشک و ترک خورده است، دریا وجود داشته و موجودات زنده در آن زندگی می کردند.

دره تندیس ها

در این دره اشکال جالب و شگفت انگیزی وجود دارد که عجیب به نظر می رسد که تمام آن ها کار باد و باران باشد چون بسیار دقیق و هنرمندانه تراش خورده اند اما حقیقت دارد. این دره زیبا در نزدیکی جنگل حرا قرار دارد که باید از سمت این جنگل به سمت روستای طبل و از آن جا به سمت سلخ بروید.

جزیره ناز

جزایر ناز قشم شامل دو جزیره است که در فاصله یک کیلومتری از ساحل قرار گرفته اند و به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره قشم شناخته می شوند. یکی از زیبایی های این جزیره این است که این مجموعه هنگام جزر آب به ساحل متصل می‌شود و هنگام مد از آن جدا می‌شود. جزایر ناز یکی از جاهای قشم است که در آن تفریحاتی مثل شترسواری، پاراگلایدر، جت اسکی، قایق سواری و… وجود دارد. همچنین می‌توانید در ساحل با پای برهنه قدم بزنید. فاصله بین جزر و مد دریا در حدود ۶ ساعت است. ۳ ساعت بعد از جزر می‌توانید به این جزیره بروید و یک ساعت بعد از مد، برگردید و تنها ۴ ساعت فرصت دارید تا کنار ساحل باشید.

جزایر ناز

جزایر ناز تنها ۲۲ کیلومتر با جزیره قشم فاصله دارند و اگر اهل غواصی هستید، می توانید این جزیره را برای تجربه غواصی انتخاب کنید.

این جزیره در حدود سه هکتار است و ساحل شنی ندارد. دیواره های صخره ای این جزیره به ارتفاع ۵ تا ۱۰ متر هستند و باعث زیباتر شدن قشم و جاهای دیدنی آن شده اند. هر چند که زمان دیدن جزایر ناز کوتاه است، اما در همین مدت کم مى‌توانید از تنگه هرمز و جزیره لارک را ببینید. تماشای فلامینگوها و مرغان دریایی هم یکی از بهترین جاهای دیدنی جزیره است.

جزایر ناز قشم شامل دو جزیره است که در فاصله یک کیلومتری از ساحل قرار گرفته اند و به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره قشم شناخته می شوند. یکی از زیبایی های این جزیره این است که این مجموعه هنگام جزر آب به ساحل متصل می‌شود و هنگام مد از آن جدا می‌شود.

جزیره هرمز | زیباترین جاهای دیدنی قشم

در پایان به زیباترین جاهای دیدنی قشم می رسیم که یکی از جاهای دیدنی قشم در شب و روز است. در این جزیره هم می توانید روز بروید و زیبایی های خاک سرخ رنگ جزیره را ببینید و هم می توانید شب بروید تا روشنی شب تاب ها کنار ساحل را ببینید و از آن لذت ببرید. این جا به دلیل خاک قرمز رنگ آن، محبوب ترین جای دیدنی قشم شناخته شده است. جزیره هرمز به اندازه جزایر ناز و هنگام بکر نیست، ولی جاهای بکری مثل ساحل محیط زیست و ساحل مفنق در آن وجود دارد که ۴۵ دقیقه با خود هرمز فاصله دارد. هرمز، جاهای دیدنی زیادی دارد ولی گل سرسبد دیدنی هایش تنگه هرمز است. از بالای این تنگه می توانید رفت و آمد کشتی ها را تماشا می‌کنید و شگفت زده شوید.

جزیره هرمز

برای رفتن به جزیره هرمز، باید اول به بندرعباس بروید بعد با قطار یا سرویس های اتومبیل های کرایه ای مسافرتی در ایران، یا حتی با هواپیما به آن جا بروید. می­‌توانید در اسکله شهید حقانی مستقر شوید؛ چهل دقیقه بعد شما در هرمز خواهید بود. همچنین می‌توانید به بندرعباس و سپس به جزیرۀ قشم بروید. بعد از آن با قایق به سمت هرمز بروید. در بندر عباس می‌توانید در قایق­‌های اسکله، که هر پانزده دقیقه یک بار از ساعت چهار صبح تا چهار بعد از ظهر به قشم می­‌روند مستقر شوید و از آن جا به هرمز بروید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی قشم همراه با عکس شان پرداختیم. عکس جاهای دیدنی قشم تنها قسمتی از زیبایی های آن منطقه را به نمایش می گذارند. جاهای دیدنی قشم و مراکز خرید آن در منطقه درگهان را هم معرفی کردیم ولی زیبایی های قشم آن قدر زیادند که این ها تنها قسمتی از جاذبه های طبیعی این منطقه بوده اند.

کجا بمانیم؟

پس از آشنایی با جزیره قشم و جاهای دیدنی آن، باید به دنبال اقامت در قشم باشید. برای این کار می توانید در این شهر به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های جزیره قشم را ببینید.

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه در قشم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا