ایران‌ را بگردیماطراف تهرانجاهای تاریخی

کاخ شمس کرج | سلطنتی ترین کاخ دوره پهلوی

یکی از شهرهای دوست داشتنی با آب و هوای خوب که زیبایی‌های زیادی دارد، کرج در استان البرز است. این شهر جاهای دیدنی زیادی که دارد که یکی از معروف ترین و جالب ترین کاخ هایی که در ایران می توانید پیدا کنید در این شهر است. کاخ شمس کرج یکی از مهمترین کاخ های استان البرز است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کاخ زیبا در بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ ساخته شد و این بنای زیبا محل سکونت شمس پهلوی و خانواده‌ او تا سال ۱۳۵۷ بود.

کاخ مروارید یا کاخ شمس یکی از جاهای دیدنی کرج در مهرشهر است که از زمان پهلوی به جا مانده است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت با هزینه یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد. این کاخ در زمینی به وسعت ۱۱۱ هکتار بنا شد و شمس پهلوی این منطقه را به دلیل بیماری آسم برای زندگی انتخاب کرده بود. همه فضاهای معماری با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون به شکل دانه های مروارید اجرا شد. ضلع شمالی کاخ دریاچه ای به شکل باله های سفره ماهی طراحی و اجرا شده است. ۲۵۰۰ متر زیر بنای خود کاخ است که در حال حاضر یکی از با ارزش ترین کاخ های تاریخی ایران به شمار می رود.

کاخ مروارید یکی از جاهای دیدنی کرج در مهرشهر است که از زمان پهلوی به جا مانده است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت با هزینه یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد.

کاخ شمس کرج

ساختار کاخ شمس کرج

قبل از دهه ۱۳۴۰ (خورشیدی) این منطقه از چند روستا تشکیل شده بود که یکی از آن ها روستای حسین آباد بود و کاخ شمس دقیقا در همین روستا واقع شده بود. ای کاخ از لحاظ ویژگی های فنی از خیلی از کاخ هایی که در ایران و حتی تهران وجود دارد، چند پله بالاتر است و تکنیک هایی که در ساخت آن استفاده شده است، طراحی و رنگ آمیزی بوده است. در ساخت و ساز کاخ مروارید ، هیچ یک از اصول معماری ایرانی رعایت نشده است چون طراح و سازنده آن ایرانی نبوده است. کاخ شمس یکی از مجهز ترین و مرفه ترین بناهای دوره‌ی پهلوی است که معماری آن بخشی از تاریخ معماری مدرن است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی یعنی به شکل مارپیچ و با نورگیرهای گوناگون و به شکل دانه های مروارید ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: پارک شهید چمران کرج

در ساخت و ساز کاخ مروارید، هیچ یک از اصول معماری ایرانی رعایت نشده است چون طراح و سازنده آن ایرانی نبوده است. کاخ شمس یکی از مجهز ترین و مرفه ترین بناهای دوره‌ی پهلوی است که معماری آن بخشی از تاریخ معماری مدرن است.

اتاق خواب های کاخ مروارید

در این کاخ فضاهای مختلفی وجود دارد که از آن جمله میتوان به تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق های خواب اشاره کرد. یکی از مهم ترین بخش‌هایی که در این کاخ وجود دارد، اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی است و نمای بیرونی آن که یکی از نقاط قوت کاخ است که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است. همچنین در طراحی فضای بیرونی هم یک دریاچه کوچک وجود دارد که از سه طرف کاخ را احاطه کرده است و باعث زیبایی هر چه بیشتر کاخ شده است. کاخ مروارید که نام دیگر کاخ شمس است، یکی از مجهزترین و اشرافی ترین بناهای دوره پهلوی محسوب می شود.

یکی از مهم ترین بخش‌هایی که در این کاخ وجود دارد، اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی است و نمای بیرونی آن که یکی از نقاط قوت کاخ است که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است.

کاخ مروارید کرج

دسترسی به کاخ مروارید

برای رسیدن به این کاخ زیبا باید به مهرشهر کرج در منطقه ۱۲ شهرداری کرج بروید و در آن جا کاخ مروارید یا کاخ شمس را پیدا کنید. البته در حال حاضر به دلایل امنیتی و محافظتی ورود به این کاخ ممنوع شده است.

کجا بمانیم؟

برای این که بتوانید کاخ شمس و تمام جاهای دیدنی کرج را ببینید باید چند روزی را در این شهر بمانید و به دنبال اقامتگاه در این شهر باشید. برای اجاره سوئیت در کرج به هومسا سر بزنید. هومسا یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند از راهی ایمن اقدام به اجاره ویلا یا اقامتگاه کنید. لینک زیر لیست اقامتگاه های کرج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا